Urban Partners säljer kontorsfastigheten Tvålen 4 på Stora Essingen

januari 21, 2026

Urban Partners har tecknat avtal om att sälja kontorsfastigheten Tvålen 4 på Stora Essingen i Stockholm till Torslanda Property Investment (TPI) via NSF III. 

Urban Partners förvärvade fastigheten 2019 genom Nordic Strategies Fund III (NSF III). Under innehavstiden har Urban Partners arbetat aktivt med fastigheten med fokus på förvaltning, uthyrning och att positionera tillgången för långsiktig utveckling i ett attraktivt och växande område. 

Carl-Adam von Schéele, vd för Urban Partners Sverige, säger: “Tvålen 4 är ett bra exempel på den typ av stadsnära fastigheter vi investerar i och utvecklar över tid. Det är en välbelägen fastighet med tydlig potential och försäljningen är ett naturligt steg i fondens livscykel. Vi är glada att lämna över till en köpare som delar vår syn på läget och möjligheterna till fortsatt värdeskapande.” 

Fastigheten omfattar cirka 3 300 kvadratmeter uthyrbar kontorsarea och har ett mycket attraktivt läge på Stora Essingen, i direkt anslutning till tvärbanan och med god tillgänglighet till både innerstaden och det regionala vägnätet. Läget kombinerar närhet till vatten och grönområden med korta restider till centrala Stockholm.   

Stefan Berg, vd för TPI, säger: ”Tvålen 4 passar väl in i vår strategi att fortsätta förvärva kontorsfastigheter i starka kommunikationslägen. Vi ser en efterfrågan på kontorslokaler med attraktiv hyresnivå i citynära lägen runt Stockholm och vi söker aktivt efter fler kontorsfastigheter att förvärva.” 

Tango har varit rådgivare i transaktionen.

Published: januari, 21 2026